Historia klubu

Automobilklub Morski to stowarzyszenie o tradycjach sięgających dwudziestolecia międzywojennego. Za datę jego powstania przyjmujemy 31 maja 1936 r., gdy do życia powołany został Gdyński Automobilklub. Była to wówczas organizacja elitarna, skupiająca inteligencję i arystokrację.

Bogata działalność została po kilku latach przerwana przez II Wojnę Światową, reaktywacja nastąpiła 13 czerwca 1946 r. pod szyldem Oddziału Morskiego Automobilklubu Polski. Nasze stowarzyszenie stało się masowe i demokratyczne. Obecnej nazwy używamy od 1957 r.

Przez niemal trzy ćwierćwiecza zorganizowaliśmy dziesiątki imprez najwyższej rangi – eliminacje Mistrzostw Polski w rajdach samochodów terenowych, rajdach nawigacyjnych, rajdach pojazdów zabytkowych. W 1957 r. przeprowadzoną przez nas na Skwerze Kościuszki w Gdyni
Nagroda dla K. Hołowczyca za wyniki w zespole klubowym w 1992 roku (fot. archiwum)
eliminację Wyścigowych Mistrzostw Polski obejrzało 40 tys. widzów. Poza sportem, do jednego z najważniejszych przejawów naszej działalności należą konkursy i szkolenia w zakresie ratownictwa drogowego.

Na przestrzeni lat członkowie Automobilklubu Morskiego zdobyli w różnych dziedzinach ponad 120 tytułów Mistrzów i Wicemistrzów Polski. W barwach Klubu startowało wielu znanych zawodników, między innymi Włodzimierz Groblewski, Mario Graziani, Andrzej Jaroszewicz, Andrzej Lubiak, Andrzej Szulc, Piotr Zalewski, Lesław Orski czy Tadeusz Myszkier, a w początkach swojej kariery także Krzysztof Hołowczyc.